Yeni Yıl için Yapılacak Listeniz Hazır mı?

Posted by | No Tags | Diğer | Yeni Yıl için Yapılacak Listeniz Hazır mı? için yorumlar kapalı

Durun tahmin edeyim pek çoğunuzun yeni yılda kilo vermek,  daha sağlıklı/fit olmak , organize olup aileniz arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirme planınız var değil mi? Nasıl mı biliyorum? Scranton Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümünün yaptığı istatistik çalışması gösteriyor ki kişilerin yeni yılda kendilerine koydukları TOP10 Hedefler aşağıdaki gibi.Bu liste dışında en çok yapılacaklar listesine eklenen ortak hedefleri de hemen yanında görebilirsiniz.

smart11

smart2b

 

 

 

 

 

 

Tabi zaman değiştikçe alışkanlıklarımız da ve buna bağlı olarak kendimize  koyduğumuz hedeflerimiz de değişiyor.Her ne kadar kendimizi eşi benzeri olmayan bir birey olarak düşünsek bile hedeflerimiz pek çok kişi ile benzerlik gösterdiği gibi teknolojiye ve zamana göre de şekillenmektedir.

Bu Sene Ne Planlasak da Yapmasak!

Araştırmanın gösterdiği diğer önemli nokta ise yeni yılda kendine hedef koymuş kişilerin sadece 8%‘i hedeflerini gerçekleştirebiliyor. Verdiğimiz sözlerin zaman içindeki değişimini aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.Bireylerin %54‘ü 6 ay sonra kendine verdiği sözleri tutmayarak vazgeçiyor veya unutuyor.

smart3Peki neden pek çoğumuz bu planları gerçekleştirmekte zorlanıyoruz veya başaramıyoruz?Birçok kişi bunun irade gücünün zayıflığından kaynaklandığını düşünebilir ancak hedefleri gerçekleştirme performansının irade gücü ile doğrudan ilişkili olmadığı da araştırmaların başka bir ilginç sonucudur. Başarının ispat edilmiş standart bir formülü olmadığı için burada sizlere kendi önerilerimi ve başarılı olan kişilerin ortak özelliklerini aktarmanın hedeflerinize ulaşmak adına fayda yaratacağına inanıyorum

 

 

 

 

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

İşte size yeni yılda hedeflerinizi belirleyebilmek ve gerçekleştirebilmek için bazı ipuçları:

Liste için ana başlıklarınızı belirleyin

Liste yaparken uygulamanız gereken ilk adım sınıflandırmaktır.Bu şekilde ne istediğinizi birbirine karıştırmadan ve bir şeyi kaçırmadan görebilirsiniz. Bu konuya ilk kez el atıyorsanız listeniz çok uzun veya “Ne yazacağım şimdi ben buraya aklıma hiçbir şey gelmiyor!” diye düşünerek kısa olabilir.Endişelenmeyin!

Aşağıdaki veya benzeri soruları kendinize sorun ve cevapları  yazın:

  • Neler kendimi iyi hissetmemi sağlıyor?
  • Ne yaparsam,neyi farklı yaparsam kendime, hayatıma katkı sağlayacak?
  • Hangi konularda kendimi geliştirmem bana fayda sağlar? Neden?
  • Her zaman yapmayı isteyip ertelediğim şeyler nedir?

smart4

 

Yazarak çalışmak hem aklınızdakileri belirli bir şekilde görünür hale getirecektir hem de bu sözleri unutmamanız için size yardım edecektir.Örnek olarak yukarıdaki çizelgeden faydalanabilirsiniz ya da kendinize özgü başlıkları belirleyerek altında isteklerinizi yazabilirsiniz.

Listenizi Basit tutun

İstek listeniz ne kadar uzun ve karmaşık olursa başarısız olma ihtimaliniz o kadar artar.Uzun liste odaklanmanızı zorlaştırabilir veya  kafanızı karıştırabilir.İdealde yeni yıl için kendinize vereceğiniz sözler 6’yı geçmemelidir.Listeniz uzun ise istekleriniz arasında hangilerinin size daha fazla fayda yaratacağını sorgulayın.Bu şekilde aklınızda ancak çok katma değer yaratmayacak olanlar ortaya çıkacaktır.Bunlarla zaman kaybetmeyin sadece en fazla istekli olduğunuz gerçekçi hedeflere odaklanın.

İstekleriniz elle tutulur olsun

Ulaşılabilir, elle tutulur, gerçekçi planları gerçekleştirme olasılığı daha yüksektir. Ne kadar uçuk ve gerçeklerden kopuk olursanız hayal kırıklığına uğramanız da o kadar mümkün olur. Örneğin ;Kahve içmeyi bırakacağım hedefi kolay ve elle tutulur gibi gözükse de ne zaman, ne kadar süre ile, aniden mi yoksa azaltarak mı? bu detaylar konmadığı sürece elle tutulur olmaz.İsteklerinizi belirlerken detaylandırın.Örneğin hedefiniz bisiklete binmek ise; “Ocak ayında bisiklet alıp, haftanın 3 günü (Salı,Çarşamba,Cumartesi), evden balıkçı barınağına kadar 4 hafta boyunca düzenli bisiklet süreceğim” daha anlamlı bir hedeftir.

Kendinize ölçemediğiniz hedef vermeyin.Unutmayın belirsiz hedefler belirsiz sonuçlara yol açar.

Apaçık ortada olsun

Hedeflerinizi görünür kılmak ulaşılmasını mümkün kılar.Listenizi yazabilirsiniz ve bir çıktı alabilirsiniz veya  post itlere yazıp göz önünde tutmayı tercih edebilirsiniz.Örneğin ben kilo vermek ile ilgili hedeflerimi çalıştığım yerde iş arkadaşlarımla paylaşır ve herkesin görebileceği bir yere asardım.Bu şekilde arkadaşlarım beni hedefimde tutabilmek için sorarlar ve takip edip geri bildirim verirlerdi ve bu bana oldukça fayda sağlardı.Siz de listenizi arkadaşlarınız veya aile bireyleri ile paylaşabilirsiniz.Bu şekilde oto kontrol sisteminizi oluşturabilirsiniz.Ya da artık teknolojinin imkanlarından faydalanıp Sosyal Medya üzerinden paylaşımda bulunabilir size destek olacak bir grup oluşturabilirsiniz.

İşin özü şudur. Zihniniz de sümen altı etmemek için hedefleriniz,istekleriniz ortada ve görünür olsun.

Yapabileceğinize inanmaya devam edin

Basit bir dille : Bir hedef belirlemek o hedefe ulaşma şansınızı oldukça arttıracaktır.Ancak zaman ilerledikçe bu hedefler den uzaklaşma ve tamamı ile başka bir yöne doğru kayma eğilimi gösterebilirsiniz.

Bunun için dikkat etmenizi önerdiğim noktalar şunlardır;

  1. Performansınızı 1-2 ayda bir belirli aralıklarda mutlaka değerlendirin.
  2. Hata yapmak veya arada sırada kaçamak yapmak hedeften koptuğunuz anlamına gelmez.
  3. Hedefi neden kendinize koymuştunuz HATIRLAYIN! Sizi motive eden şeyi canlı tutun.Asla geç değildir!
  4. Hedeflerinizi gerçekler içinde revize edebilirsiniz.Ama gerçekçi olarak.
  5. İsteklerinizi gerçekleştirme yolculuğunu eğlenceli hale getirin.Hiçbir şey kolay değildir Unutmayın!

Haydi şimdi sizde yeni yıl planlarınızı bu doğrultuda oluşturun ve %8’lik Yıldız Takım içinde yerinizi alın.

Kendinizi muhteşem hissedeceğiniz bir değişim ve gelişim yılı geçirmenizi diliyor yeni yılınızı şimdiden kutluyorum.

Saygılarımla,

Murat Bektaşlar

SmartCare


No Comments

Comments are closed.