İŞ YAŞAMINDA LİDERLERE LİDERLİK ETME ÜZERİNE…

Posted by | · · | Liderlik | İŞ YAŞAMINDA LİDERLERE LİDERLİK ETME ÜZERİNE… için yorumlar kapalı

Genellikle Lider tanımını duyduğumuzda zihnimizde “Tek Bir Güçlü Karakter” imgesi belirebilir.Esasen güçlü organizasyonlarda pek çok lider aynı çatı altında hareket ederler. Organizasyonlar büyüdükçe gereksinimler değişir tamamlanması gereken alanlar meydana gelir.Bu yeni alanları yönetecek yetenekli lider ihtiyacı oluşur ve bir süre sonra pek çok liderin birlikte çalıştığı bir yapı haline gelirler.

Bu güçlü karakterli liderlere de organizasyonun hedeflerini gerçekleştirmesi için liderlik edilmesi gerekir.

Peki güçlü liderlerden oluşan bir grubu nasıl yönetirsiniz? Onları nasıl motive edersiniz?

Bunun için pek çok size has farklı yöntem olabilir. Benim önerim aşağıdaki 3 adım konusunda düşünmeniz ve kendiniz geliştirmeniz.

1.İlgi Çekici Güçlü bir Vizyon belirleyin ve bunu paylaşın

Güçlü liderleri yönlendirmek o kadar kolay bir iş değildir.Çünkü her lider kendi gündemini takip etmek ister.Liderlerin bir araya gelmeleri ve aynı yönde hareket etmeleri için gereken en önemli adım, kişisel hırslarının önüne geçebilecek ilgi çekici ortak bir vizyon yaratmaktır.

2.İyi Liderlerin Saygısını Kazanın

Yetenekli liderler sadece diğerlerini takip etmiş olmak veya işe ortak olmak adına grubun içinde bulunmazlar.Kendilerinden daha iyi olduğunu düşündükleri ve saygı duydukları diğer liderler olduğu için bulunurlar.
Eğer iyi liderlerin sizi takip etmesini istiyorsanız , karakteriniz ,davranışlarınız ve işinizdeki yetkinliğiniz ile onların saygısını kazanmanız gerekir.Verdiğiniz sözleri tutmalı ve beklentileri karşılamalısınız.Aynı zamanda takımınızdaki herkesin de yaptığından emin olmalısınız.

3.Takım Üyelerinin Pozisyonlarını iyi belirleyin

Takımda her kişinin pozisyonu ve rolü net olmalıdır.Aynen bir futbol takımı gibi oyuncu nerede oynayacağını ve görevini bilmelidir.Gereken durumlarda da diğer takım oyuncularına destek verecek pozisyonda da olmalıdır.

Eğer güçlü bir takım yaratmak isterseniz basit ancak uygulamasında hassas olmanız gereken bu adımları aklınızda tutmanızda fayda var.Eğer takımı siz yönetmiyorsanız ortak hedefe ulaşmak için lidere bu yönde destek verebilirsiniz.
Klişe bir benzetme olsa da avlanmak üzere hareket eden bir aslan sürüsünü hayal edin lütfen.Aslında diğer ortamlarda her biri ayrı ayrı birer lider olan bu grubun üyelerinin hepsinin aynı amaç için rollerini bilerek birlikte hareket etmeleri inanılmaz değil mi? Şimdi de iş yaşamınızdaki tecrübelerinizi hatırlayın. Benzerliklere şaşıracaksınız!

SmartCare


No Comments

Comments are closed.