Soru Sorma Üzerine…Gerçekten ne istiyorsun?

Posted by | No Tags | Diğer | Soru Sorma Üzerine…Gerçekten ne istiyorsun? için yorumlar kapalı

İş veya özel yaşamda başarıya giden yolun doğru soruları bulup sormaktan geçtiğine inanıyorum.Belki de bu nedenle kariyer hayatımda hep bu yönde tercihlerde bulundum ve sorun (soru) çözme , iş geliştirme rollerinde görev aldım.Bazı soruları daha çabuk buldum ve çözdüm bazılarını bulmak ise zaman aldı.Cevabını hala aradığım ancak kendime henüz doğru soruları soramadığım konular var mı? Mutlaka var!Ve olmaya devam edecek…

Birlikte çalışma şansını yakaladığım ekip arkadaşlarıma yeri geldiğinde en bilindik ve cevabı çok kolay gözüken şu soruyu sordum.”Ne İSTİYORSUN?” Bu kolay gözüken soruyu inanın bazı arkadaşlarım ilk kez birinden duydu bazı arkadaşlarım ise duymuş olsa bile cevabını vermekte oldukça zorlandı.Bu konuda yalnız değillerdi çünkü karmaşık hale getirmeyi başardığımız hayatımızda bu basit gibi gözüken soruyu bile kendimize sormaktan bizi alıkoyan şeyler yaşayabiliyoruz.

Güçlü ve etkili soru sorma yeteneğinin başarılı lider ve yöneticilerde mutlaka bulunması gereken bir özellik olduğunu düşünüyorum.Söyleyerek yönetmektense sorarak yönetmenin daha fazla verimlilik ve bağlılık yarattığına çokça şahit oldum.

Koçluk mesleği esasen güçlü ve doğru sorular sormayı gerektirir.Başarılı koçlar pek çok cevabın kişinin kendisinde var olduğunu bilir ve bu cevapları kişinin yine kendisinin bulması için destek verirler.İş yaşamı içinde koçluk yapma kavramı pek çok yerde yerli yersiz kullanılsa da gerçekten hangi kalitede uygulandığı tartışmaya açıktır.Çoğunlukla yapılan (benim şahit olduğum) Mentorluk‘tur ve yönetici kendi bilgi ve tecrübesini aktararak çalışanına “Ben bu konuda şöyle yapmıştım”,”Ben olsam daha önce yaptığım gibi şöyle şöyle yapardım” gibi söylemlerle katkı yaratmaya çalışır.

Ancak doğru sorular sorarak kişiye koçluk desteği vermek belki de yöneticinin kendisinin verdiğinden çok daha doğru cevapların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. En doğru cevabın sadece kendisinde olduğuna inananlar çoğunlukla konuşan  (söyleyen) yöneticilerdir.Ancak akıllı yöneticiler kendi cevapları olsa bile ekiplerine soru sormaktan çekinmezler çünkü bu yolla her bir bireyin gücünü ortaya çıkarmanın daha fazla katma değer yaratabileceğinin farkındadırlar.

Konu üzerine konuşulacak,tartışılacak daha pekçok şey var.Bu blog yazımda size bir yönlendirme yapmak veya detaylı görüşlerimi,önerilerimi paylaşmak yerine sizinle soru sormak hakkında söylenmiş sözlerden en beğendiğim 12 tanesini paylaşmak istiyorum.

İlerleyen dönemde bu konuyu parça parça daha detaylı bir biçimde ele alıp tartışmaya açıyor olacağım.

SORU ÜZERİNE EN BEĞENDİĞİM 12 ÖZLÜ SÖZ

Yanlış sorulara verilebilecek doğru cevap yoktur.Ursula K. Le Guin

 

Birini soruları ile yargılayın cevapları ile değil. Voltaire

 

Soru soran biri 5 dakika cahildir , sormayan ise sonsuza kadar cahil kalır. Çin Atasözü

 

Soru sormak işinizi bilmediğiniz değil,işinizin kalitesini geliştirmek istediğiniz anlamına gelir.Robert Allen

 

Sormazsanız, alamazsınız. Mahatma Gandhi

 

Bilim adamı doğru cevapları veren değil doğru soruları soran kişidir. Claude Levi Strauss

 

Sora sora Bağdat bulunur.Türk Atasözü

 

Milyonlarca kişi elmanın düştüğünü gördü,ancak Newton neden diye sordu.Bernard Baruch

 

Yolunuzu bir kez kaybetmektense ikinci kez sormak daha iyidir.Danimarka Atasözü

 

Eğer hayat size sürekli aynı soruları soruyorsa.Dersinizi almıyorsunuz demektir.Leif Ericsson Leo Venes

 

Başarılı insanlar daha iyi sorular sorar ve sonucunda daha iyi cevaplar alırlar.Anthony Robbins

 

Eğer bir problemi çözmek için bir saatim ve yaşamım bulacağım cevaba bağlı olsaydı,55 dakikasını soracak doğru soruları bulmaya harcardım.Eğer doğru soruları bilseydim problemi 5 dakikadan az zamanda çözebilirdim.Albert Einstein

Yazımı size sorulabilecek belki de yüzlerce sorudan sadece basit 2 tanesini sorarak bitirmek istiyorum.

“İşinizde,hayatınızda ne istiyorsunuz?”

“İsteklerinizi elde etmeniz size ne sağlayacak?”

Çok kolay sorular değil mi? :)Düşünün.Mümkünse cevaplarınızı bir kağıda yazın.Ardından yazdıklarınıza yeniden bakın.Şaşırabilirsiniz…

Murat Bektaşlar

SmartCare


No Comments

Comments are closed.