İş Ortaklarınızı Yönetebildiğiniz Kadar Başarılısınız!

Posted by | No Tags | Liderlik | İş Ortaklarınızı Yönetebildiğiniz Kadar Başarılısınız! için yorumlar kapalı

Zaman zaman ilgilendiğiniz iş veya projenizde yalnız kaldığınızı mı düşünüyorsunuz?
Yakınınızda gözüken kişilerin (bu belki de sizin bağlı olduğunuz patronunuz olabilir) projenizin önünde sürpriz bir şekilde! engel olduğunu mu hissediyorsunuz?
Yeni bir girişim veya projeye başlarken ilk zamanda olan o heyecan ve destek ne oluyor da bir süre sonra bambaşka bir hal alıyor hiç düşündünüz mü?
Bana göre cevabı basit…Önümüze bakıp işimize o kadar odaklanıyoruz ki büyük ihtimalle işiniz üzerinde etkisi olan iş ortaklarını yönetmeyi UNUTUYORUZ!

İş Ortakları yönetimi her tür organizasyonda , her tür projede başarı için en önemli faktörlerden biridir.İlgilendiğiniz proje ile ilgili doğru kişileri işinize doğru şekilde dahil etmeniz başarınızın ölçüsünü belirleyecektir.
Kariyerinizde ilerledikçe ve sorumluluklarınız arttıkça ilgilendiğiniz projelerde etkilediğiniz kişi sayısı da doğal olarak artacaktır.Bu etkilenen kişilerden bazıları da muhtemelen projeniz üzerinde etkisi ve söz sahibi olan kişiler olacaktır. Bu kişiler projenizi destekleyen kişiler olabileceği gibi bunun farkında olmaz iseniz engelleyen kişiler haline gelebilirler.
İş ortakları yönetimi başarılı yöneticilerin diğer etkilenen kişilerin desteğini aldıkları çok önemli bir disiplindir.
Bunun için ilk yapılması gereken ise İş Ortakları Analizini yapmak ve ardından bir plan oluşturmaktır.
Bu yaklaşımın size kazandıracağı temel faydalar şunlardır:

 • Güçlü etkiye sahip olan iş ortaklarının görüşlerini alarak daha erken bir aşamada projenize şekil verebilirsiniz.Sadece desteklerini almakla kalmaz gerçekten projenizin kalitesini arttırabilirsiniz.
 • Güçlü iş ortaklarının desteğini kazanmak aynı zamanda daha fazla kaynağa ulaşmanıza da yardımcı olur.Bu da projenin hedeflerinin beklenenden daha iyi bir şekilde sonuçlanmasına katkı yaratır.
 • İş ortakları ile işin başındayken ve sıklıkla iletişim halinde olmanız onların sizin projenizi ve faydalarını güncel olarak biliyor olmalarını sağlar ki bu da sizin desteğe ihtiyaç duyduğunuz anlarda yanınızda bulunmalarını sağlar.
 • İnsanların projenize tepkilerinin ne olabileceği hakkında öngörü kazandırır ki bu doğrultuda onları kazanabilecek bir plan yapabilirsiniz.

Peki bu analiz nasıl yapılabilir?

İş ortakları analizi esasen bir süreçtir ve temelde üç adımı vardır.
İlk adımı iş ortaklarınızın kim olduğunu tespit etmek için beyin fırtınası yapmak, ikinci adımı iş ortaklarının güçleri ve ilgi alanlarına göre onları önceliklendirmek, üçüncü ve son adımı ise onları neyin motive ettiğini ve size nasıl destek olabileceklerini anlamanızdır.
Adım 1 – İş Ortaklarınızı Tespit Etmek
Bu kişilerin kim olduklarını beyin fırtınası yaparak tespit edebilirsiniz.Kim bu projeden etkileniyor,kimler projeniz üzerinde söz ve etki sahibi?Departmanınız içindekiler kim? Diğer departmanlarda etkilenenler kim?
Adım 2 – İş Ortaklarınızı Önceliklendirmek
Aşağıdaki çizelgeye göre İş ortaklarınızı önceliklendirebilirsiniz.Unutmayın her kişinin projeniz ile ilgilisi veya projeniz üzerindeki etkisi aynı olmayabilir. Dolayısı ile iş ortakları ile ilgilenme dereceniz de aynı olmamalıdır.Bu çizelge yardımı ile kime nasıl bir yaklaşım göstermeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz.

dostauu

Adım 3 – İş Ortaklarınızı Anlamak

Aşağıdaki sorular veya benzerleri yardımı ile iş ortaklarınızı anlamanız doğru aksiyon planını yapabilmeniz için önemlidir.

 • Projenizin bu kişiler üzerinde ne tür finansal veya duygusal sonuçları var? Bunlar pozitif mi ? negatif mi?
 • Onları en çok ne motive ediyor?
 • Projeniz ile ilgili sizden hangi bilgileri istiyorlar?
 • Projeniz ile ilgili mevcut düşünceleri nedir? Bunlar doğru verilere dayanan düşünceler mi?
 • Sizden bilgiyi hangi yolla almak istiyorlar.Mesajınızın doğru ulaşması için en iyi iletişim yöntemi nedir?
 • Bu kişilerin görüşlerini projeniz ile ilgili başka kimler etkiliyor olabilir?
 • Eğer olumlu bakış açıları yoksa onları yeniden kazanmak için gereken nedir?
 • Eğer bazı kişileri kazanamayacağınızı düşünüyorsanız.Bu kişilerin karşı çıkışlarını nasıl yöneteceksiniz?

 

Bu süreçte iş ortaklarının etkilerinin ne olduğunu ölçümlemek için kullanabileceğiniz bir araç olan Etki Haritası çalışmasını da sizinle bir sonraki yazımda paylaşıyor olacağım.
Murat Bektaşlar


No Comments

Comments are closed.