Geribildirim Üzerine – Ayna ayna, söyle bana ben kimim?

Posted by | No Tags | Diğer | Geribildirim Üzerine – Ayna ayna, söyle bana ben kimim? için yorumlar kapalı

Profesyonel iş yaşamında ve özel yaşantımızda yalnız değiliz ve hedeflerimizi  gerçekleştirmek  çoğunlukla diğer bireylerle birlikte işbirliği içinde çalışmamıza bağlıdır.

Bu ortak çalışma ortamı içinde performansımızı geliştirmek  için en önemli gereksinim ise geribildirim almaktır.

Geribildirim ,ilgilendiğiniz iş veya konu ile ilgili  gerekli performans ve davranışlarınızı geliştirmeye yönelik alınan/verilen bilgileri ifade eder.

Peki neden? Zaten siz neyi nasıl yaptığınızı bilmiyor musunuz? Tabi ki bir bilginiz var.Ancak bu yeterli değil!

Çünkü içinde yaşadığınız aile,toplum,işyeri neresi olursa olsun etkileşim içinde bulunduğunuz kişilerin zihninde mutlaka bir imaja sahipsiniz. Bu imaj fiziksel görüntünüz, davranışlarınız, işi yapma şekliniz ve daha pek çok farklı konuda  olabilir.

Uzun boylu,kısa boylu,iyi giyimli,kötü giyimli, işini bilen , acemi , sert konuşan, sessiz kalan,uzunca yazılabilecek bir liste…

Başka bir deyişle etkileşim halinde olduğunuz herkesin davranışlarınızla ve yaptığınız işin şekli ilgili bir fikri vardır da diyebiliriz.

Sizinle ile ilgili oluşan bu imajların hepsi aynı olmayacağı gibi ,duyduğunuzda bambaşka birilerini anlatıyorlar gibi de gelebilir. Sakın şaşırmayın!

Çünkü her gün aynaya baktığınızda gördüğünüz kişi ile insanların sizde  gördüğü kişi aynı olmayabilir. Hatta biraz abartayım spesifik bir konuda  en yakın aile içindeki 2 kişi bile sizin davranışları farklı algılıyor olabilir.

Bu noktada birkaç can alıcı soru sormak gerekir;

Peki tüm bu farklı imajların hangisi doğru?

Cevap basit: HEPSİ !

Sizin kendinizi ne kadar anlattığınız, gösterdiğiniz karşınızdakinin sizi anladığı, gördüğü kadardır. Karşınızdaki sizi o şekilde algılıyorsa siz O’sunuz. Bununla savaşmayın. Öğrenin ve davranışlarınızı değiştirme, geliştirme şansını yakalayın.Konu kimin haklı olduğu veya hangi imajın doğru olduğunu bulmak değildir.Amaç bu bilgileri edinip başarınıza giden yolda davranışlarınızdaki geliştirme fırsatlarını tespit etmek ve yeni önerileri duymaktır.

Herkesin zihnindeki yansımanız farklı ve hepsi de o kişi için doğru ise neden geri bildirim almaya ihtiyacınız olsun ki?

Çünkü ortak bir hedefiniz var ve başarınız bireyler ile uyumlu çalışmanıza bağlı. Kendinizi geliştirebilmek ve performansınızı arttırabilmeniz için sadece sizin aynada gördüğünüz kişinin değil başarınızda rol alacak diğer iş ortaklarınızın davranışlarınız üzerinde görüşlerini de almaya ihtiyacınız var.Doğru geribildirimler sizin performansınızı arttıracak çözüm önerilerini verebileceği gibi iletişiminizi de güçlendirmenize yardımcı olur.

Unutmayın!Bu tamamı ile sizinle alakalı bir konudur. Sizin hayatınız,sizin kariyeriniz,sizin işiniz, sizin hedefleriniz,sizin seçimleriniz, sizin sonuçlarınız…

Geribildirim almak sizi zayıflatmaz tam tersi gelişime açık ve istekli olduğunuzu gösterir, gelişim alanlarının farkında olma çabasıdır.Kendinizi geliştirmek ve ileriye taşımak için bir derdiniz var anlamına gelir.Bu karşınızdaki kişide saygı uyandıran bir davranıştır.

Ancak bu şekilde kendinizi değiştirmeniz daha kolaylaşır ve insanlar üzerinde yarattığınız etkiyi yönetmeye başlayabilirsiniz.

Ya da sadece ayna da gördüğünüz kişinin size söylediklerine inanmaya devam edebilirsiniz. Karar sizin!

Geribildirim almak / vermek çok  değerlidir ve aslında o kadar kolay bir iş olmayabilir. Sonraki yazılarımda Geribildirim almak/vermek neden zor, Etkili Geribildirim nasıl alınır? nasıl verilir? Yapılması ve kaçınılması gereken noktaları sizlerle paylaşıyor olacağım.

Saygılarımla

Murat Bektaşlar

Geribildirim Üzerine… Neden Kolay Değil? Yazımızı okumak için tıklayınız!


No Comments

Comments are closed.